Альтернатива

Бізнес-курси по логістиці, фінансам, продажам
ГоловнаДайте волю ринкамЕлектронна дистанційна економіка

Електронна дистанційна економіка

Ідея залучення фахівців з боку для виконання певних завдань не є чимось новим в бізнесі. Замість найму постійного персоналу, наприклад для написання і виробництва рекламних буклетів, деякі компанії укладають контракти на виконання роботи з незалежними укладачами текстів і дизайнерами. Замість того аби виготовляти всі комплектуючі частини своєї продукції, багато виробників купують їх в установленому порядку у постачальників. Замість того аби мати власні відділи для розробки пенсійних і страхових програм або встановлення нової комп'ютерної системи, деякі компанії передають подібні завдання зовнішнім виконавцям.

А якщо розширити цю практику до такої міри, аби мережа постачальників повністю замінила центральную компанію-замовника?

Кажучи інакше, що, якщо замість крупних корпорацій багаточисельні завдання стануть виконувати тимчасові комбінації самостійних дрібних фірм і незалежних професіоналів? Підемо ще далі. Що, якби велика частина "компаній" полягала всього з однієї людини кожна? Аби описати цей спосіб роботи ми з колегою Робом Лойбахером придумали в 1998 році новий термін "е-1апсег" (електронний позаштатний співробітник) для назви самостійних виконавців, об'єднаних мережевий електронним зв'язком, але що не полягають в штаті організациі1.

У електронній дистанційній економіці базовою одиницею є не корпорація, а індивідуальний працівник. Завдання не розподіляються і не контролюються через спеціальну стійку менеджерську мережу, але автономно реалізуються незалежними виконавцями.

Дистанційні "вільні художники" об'єднуються у гнучкі тимчасові мережі для виробництва і продажу товарів і послуг. Коли дана работа закінчена через день, місяць або рік, така мережа розпадається і її члени знову стають незалежними агентами, циркулюючими на галузевому ринку у пошуках наступного проекту.

Такий спосіб організації вже прийнятий у ряді галузей. Мабуть найвідоміший приклад — Голлівуд. Продюсер, режисер, актори оператори, освітлювачі і інші фахівці, багато з яких є незалежними контрагентами, збираються разом з метою зробити один фільм. Після того, як зйомки, монтаж і озвучування фільму закінчені, група розформовується, і пізніше люди знову групуються а інших поєднаннях для інших проектів.

Будівельна промисловість теж все частіше йде по цьому дороги. Водопровідники, електрики, теслярі і інші фахівці — багато хто з них працює самостійно або на дрібні фірми — об'єднуються, аби побудувати будівлю. Коли робота виконана вони різними способами групуються для будівництва інших об'єктів.

Аналогічні організационниє структури відомі і в інших більш традиційних галузях. Багато проектів у сфері інформаційної технології, наприклад, передаються стороннім колективам консультантів і підрядчиків для їх реалізації. Виникають навіть цілі нові галузі, чий бізнес пов'язаний з явищем аутсорсинга.

Така діяльність зосереджена на якійсь цілісній функції, будь то управління людськими ресурсами, ведення бухгалтерії або сервіс, причому все це здійснюється від особи компаній-клієнтів. Ця тенденція відбивається статистикою зайнятості.

По найскромніших оцінках, понад чверть робочої сили США в 2003 році складали вільні позаштатні виконавці (freelancers) того або іншого тіпа2. Вказана цифра не включає людей, що працюють на консалтингові фірми і інші організації які користуються тимчасовими колективами, що створюються під конкретний проект.

І — у котрий раз — отмстім: падіння витрат на комунікацію сприяє розширенню практики фрілансинга (заочной роботи над конкретним проектом) і аутсорсинга. За рахунок зниження витрат пошуку, відбору, підготовки і оплати працівників для даного проекту нові інформаційні технології полегшують організацію тимчасових коллектівов3. А свобода, що забезпечується електронно-мережевим способом роботи, зберігає його особливу привабливість для багатьох людей.


Компанія Asynchrony Software

Ця компанія — інший яскравий приклад електронної економіки — зосереджена лише на формуванні ринків програмного забезпечення (ПО). Її інфраструктура аналогічна моделі відкритого джерела Linux, але з однією істотною відмінністю. Linux...
Компанія Elance Inc

У організованій на основі мережевого електронного зв'язку економіці (е-lance-economy) люди постійно групуються і перегруповуються в колективи, що створюються для вирішення окремих проблем.
Аби робити це, потрібна маса інформації. У...

Дайте волю ринкам

ОДНІЙ З КУЛЬТУР, яку мій батько вирощував на нашій фермі, була бавовна. Після того, як бавовну збирали, він відвозив його на бавовноочисну машину, якою кооперативно володіли він і дещо інших...
Схвальне голосування

Особливо цікавим способом вибору представників є схвальне голосування. При такому голосуванні можна за бажанням голосувати за будь-яку кількість кандидатів. Якщо, наприклад вам все одно, хто представить вашу групу, можна голосувати...

Облако тегов

аутсорсинга вільні витрат завдання компаній людей мережа незалежними нові об'єднуються організації постачальників проектів самостійних спосіб така технології тимчасові фірми фахівці


Уроки ринків

Ринки, згідно визначенню, представленому на ілюстрації засновані на комунікаційній структурі, що дозволяє ділити інформацію, а потенційно і укладати операції з будь-яким учасником даного ринку. Найявнішою характеристикою ринку є, проте, те,...

Дивіться також


Загальна демократія в корпорації Visa International

Демократичні структури ухвалення рішень можуть бути використані і у відносинах між компаніями, а не лише усередині них. Розглянемо ситуацію, в якій виявилися в кінці 1960-х років Bank of America і...
Альтернатива