Альтернатива

Бізнес-курси по логістиці, фінансам, продажам

Що ж це за чинник

Це витрати комунікації.

Повернемося назад, в той час, коли єдиною формою комунікації була розмова лицем до лиця. Що наші далекі займалися полюванням і збирачем предки жили общинами — невеликими егалітарнимі, не мають єдиного центру групами. Опісля тисячелетія на зміну полюванню і збирачеві прийшли землеробство і скотарство, наші предки навчилися ефективно спілкуватися між собою на відстані — була винайдена писемність. Тепер вони знайшли здатність формувати все більш і більш великі співтовариства, керовані королями, імператорами і іншими центральними правителями. Нові співтовариства мали багато економічних і військових переваг в порівнянні з первісними общинами але їх члени могли отримувати ці блага лише в обмін на частину — інколи значну — своєї свободи.

Лише декілька століть тому наші предки створили нову технологію комунікації — друкарський верстат, який ще більш полегшив поширення інформації серед величезного числа людей.

Цей прорив мав слідством велику централізацію людських співтовариств. Широке поширення друкарського верстата супроводилося зростанням демократичних настроїв. В простих людей, які стали краще знатися на політичних питаннях з'явилося більше возможностів здійснити самоврядність.

Чи було скорочення витрат на передачу інформації єдиним чинником, що викликав всі ці соціальні зміни? Зрозуміло немає. Всяка зміна — результат складних взаємодій різних сил. Наприклад, важливим виявилося прагнення людини до індивідуальної свободи. Але, як ми побачимо в главі 2, скорочення витрат комунікації, що стало можливим завдяки новим інформаційним технологіям, таким як винахід писемності і друк, зіграло ключову роль в зміні напряму суспільного розвитку. Примітно, що один і той же чинник сприяв виникненню як королівських монархій, так і демократій.

Ще чудовіше те, що ця ж модель змін працює і в історії організаційних форм бізнесу. Вона показує що впродовж більшої частини своєї історії, аж до XIX століття, бізнес існував у формі невеликих локальних, часто родинних підприємств (виникає пряма аналогія з первинними загальноственозними формами общинами). Але на початок XX століття нові технології передачі інформації — телеграф, телефон машинка, що пише, і копіювальний папір — створили комунікаційні можливості, що привели до укрупнення і більшої централізації бізнесу (процес, аналогічний що відбувається на соціальній арені)2. Використовуючи переваги крупних структур, ці економічні одиниці досягли безпрецедентного рівня матеріального процвітання.

В результаті такого масового — і успішного — рухи у напрямі централізації бізнесу в XX столітті багато з нас все ще мимоволі асоціюють успіх в економіці з крупним розміром підприємства і централізацією управління. Але аби досягти економічних переваг, пов'язаних з обсягами виробництва безлічі індивідуальних працівників у великих компаніях припало частково поступитися своєю колишньою свободою і гнучкістю яку вони мали, працюючи на фермах або дрібних підприємствах XIX століття.

Нові інформаційні технології можуть іспользоваться для здійснення головної тенденції останнього століття створення ще більших і більш централізованих підприємств-гігантів (монополій). І частина важливих змін в економіці нового століття, поза сумнівом, буде здійснена в цьому напрямі.

Але є і потужна протидіюча сила. Так само як нові технології прискорили розвиток демократії, переламавши тенденцію до централізації суспільства, сучасний технологічний прорив веде до аналогічного процесу у сфері бізнесу.

Використання нових технологій, таких як електронна пошта миттєвий обмін повідомленнями, інтернет, вперше в історії робить економічно можливим надання величезній кількості працівників тих відомостей, на основі яких вони могли б здійснювати особистий вибір. Сьогодні все більше людей в бізнесі можуть мати таку міру свободи, яка раніше була характерна лише для дрібних організацій. А це може позитивно позначитися як на продуктивності праці, так і наякості життя. Коли люди самі приймають свої рішення, а не діють по указці, вони часто працюють наполегливіше і проявляють більше самовідданості і творчості.

Але навіть заохочуючи велику свободу, нові децентралізованниє компанії в змозі уникнути обмежень, що гальмували розвиток невеликих відособлених підприємств у минулому. Так як нові організації мають доступ до найдостовірнішої інформації у будь-якій країні світу, вони зберігають і багато переваг крупних організацій. Якщо в їх бізнесі існує можливість економії за рахунок масштабів діяльності, такі компанії можуть наприклад, знаходити найвигідніших постачальників в різних країнах аби задовольняти свої потреби в сировині і комплектуючих Покупців вони також розшукують по всьому світу, користуючись "електронним рейтингом репутацій", аби переконатися в їх надійності. Якщо на іншій стороні земної кулі хтось почав виробляти щось нове або удосконалив виробництво, компанії можуть звертатися за інформацією непосередньо до розробника.

Цей тип децентралізації не скрізь працює добре, В главі 8 обговорюються деякі чинники, які допоможуть вам вирішити чи дозріла ситуація, для того, щоб здійснити децентралізацію.

Якщо, скажімо, компанія потребує економії за рахунок масштабів або прудкості ухвалення рішень, то відмовлятися від централізованої структури сенсу, мабуть, немає. Але на ділянках, де важливі такі характеристики, як мотивація, гнучкість і творча ініціатива (а таких ділянок безліч), децентралізація стане у наступні десятиліття усе більш бажаною. Централізоване управління не зникне зовсім, але його доля на ринку вочевидь, зменшиться.

Проте і там, де децентралізація необхідна, зміни стануться не відразу. Точно так, як і демократичне перетворення держав розтягується на багато десятиліть, буде потрібно багато років на здійснення змін в економіці. І всякий раз, коли десь не задумане получается, а щось, вже почавшись зірвалося, хто-небудь обов'язково скаже: нічого тут не зміниш...

нічого і братися... Коли керівники стали вкладати надмірні капітали в електронний бізнес, а знов виниклі спекулятивні компанії почали лопатися, багато хто вирішив, що це доказ перемоги старої економіки і що все повертається на круги своя.

Але прогресуюче зниження витрат на обмін інформацією означає, що можливостей для децентралізації стає все більше. Фундаментальні зміни в економіці комунікацій і ухвалення рішень будуть і далі прокладати собі дорогу в бізнесі в цілому, його галузях і окремих компаніях.


Гарантувати якість і захист

Як у відсутність контролю гарантувати якість і захист від катастрофичеських збитків? Багато хто вважає, що гарантія якості і управління ризиками вимагають спеціально призначених відповідальних. Але це не завжди вірно. За...
Від дрібних підприємств до корпоративних ієрархій

Приблизно до початку XIX століття більшість підприємств в світі були невеликими родинними закладами. У 1790 році в США наприклад, 90% робочої сили було зайнято на фермах (проживали люди там же)....

Потреби комунікації

Іншим можливим недоліком ринків є те, що їм потрібний величезний об'єм інформації. Раніше економісти стверджували, що ринки сокращают комунікацію, необхідну для координування даної системи, тому що в цих умовах потрібно...
Компанія ebay

Компанія ebay: інтерактивна демократія для споживачів Розглянуті приклади показують, як компанії можуть приймати демократичні рішення, не користуючись якими-небудь спеціальними інформаційними технологіями. Проте наявність сучасних засобів комунікації робить демократичні рішення здійсненними...

Облако тегов

інформації історії бізнесу витрат економіці зміни компанії комунікації крупних людей нові обмін общинами підприємств переваг предки свободи століття технології централізації


Плодів демократії

КОЖЕН МЕНЕДЖЕР будь-якого з 143 американських супермаркетів Whole Foods, вирішуючи найняти кого-небудь на роботу, добре розуміє що його рішення є насправді лише рекомендацією. Перш ніж попасти в штат, кандидат працює...

Дивіться також


Альтернатива є

Отже, перший з можливих варіантів — "помістити" в управлінський центр компанії багато людей, ширше делегувати відповідальність в рамках даної ієрархічної по суті структури. Наїбо: леї поширений спосіб — передача повноважень...
Альтернатива