Альтернатива

Бізнес-курси по логістиці, фінансам, продажам
ГоловнаНові способи організації праціВід царств до демократій

Від царств до демократій

Від царств до демократій: винахід друку, розвиток міст і повернення до децентралізації Приблизно за 500 років до Р.Х. греки запропонували радикальну ідею: влада повинна мати висхідний, а не низхідний характер. Іншими словами, вона виходить не зверху від якоїсь вищої особи правителя, а від громадян республіки, тобто снізу24. Тепер ми називаємо цю ідею демократією. Як показано на малюнку 2.1, при демократії кожен громадянин може (принаймні потенційно) брати участь в ухваленні основних рішень і спілкуватися з ким хоче. Демократія стала можливою в древніх Афінах даже з їх зачатковими комунікаційними системами, тому що більшість афінських громадян були утвореними (добре!), а також і тому, що 60-80% населення були не громадянами, а рабами (погано!). Праця цих рабів забезпечувала громадянам досить дозвілля аби брати участь в управленії25.

Проте до кінця XVIII століття ця радикальна ідея не мала широкого поширення в суспільній свідомості. Після американської, а потім французької революцій світ змінився раптом і фундаментально оскільки люди вступили на дорогу нової соціальної організації.

Протягом декількох десятків років демократичні вистави древніх афінян з'єдналися з безліччю інших понять: обмеження верховної влади, показні асамблеї для народу, писані конституції, розділення гілок влади, федералізм референдуми, рівність перед законом, свобода слова і свобода друк — ось лише деякі з ніх26. Сьогодні, всього 200 років опісля, ці ідеї правління прийняті у всьому світі. І хотяне все країни стали демократіями, у багатьох народів демократичні принципи визначають нині ідею сучасного государства27.

Таким чином, всього за декілька останніх століть тенденція розвитку суспільства змінилася самим радикальним чином.

Наші попередники пішли по шляху повернення собі тій частині свободи, яку втратили приблизно 12 тисяч років назад при переході до землеробства.

Чому ж настільки тривала історична тенденція раптом змінила напрям? Нові демократичні держави територіально істотно не зменшилися, так що їх населення сохрашло економічні і військові переваги, успадковані від що передували їм крупних структур. Проте по деяких причинам люди визнали, що віднині вони зможуть мати ці переваги і не поступатися своєю свободою. Що могло викликати такий зрушення в їх свідомості в той конкретний період?

Як це зазвичай трапляється в ході розвитку людства, діяли багато чинникы.Але один з них стоїть осібно: наш старий знайомий — інформаційні витрати. Приблизно у 1450 року Гутенберг винайшов перший механічний друкарський верстат.

Ета нова техніка сприяла не лише швидкому поширенню письменності, вона різко понизила витрати на передачу інформації серед великих груп населення. Вперше в історії для величезного числа людей, що живуть на великих відстанях стало економічно можливим порівняно швидко отримувати однакове по суті повідомлення.

Такий інтенсивний зв'язок — в напрямі не лише зверху вниз, але також від низу до верху і в сторони — виявилася необхідною для того, щоб великомасштабні демократії могли діяти.

Демократичний ідеал народної держави, "керованої народом і для народу", має мало шансів на успіх, поки "народ" не стане настільки добре інформованим, аби свідомо брати участь в політичному процесі. І доки народ не може проголошувати свої бажання, у нього мало надежди отримати політичне вплив.

Природно, нова демократія дала людям і більше свободи тобто того, чого їм хочеться більш всього. Все більше людей тепер могли самостійно вибирати свою життєву дорогу. Але демократії мали ще одну гідність: вони були в цілому більш гнучкими, чим царства, яким прийшли на зміну. У демократичному суспільстві кожен може братися за безліч різних речей.

Люди мають право виражати свої точки зору на проблеми і дороги їх рішення. Більш того, жодна невелика група людей не може перешкодити тому вибору, який вважає за правильне більшість народу. Як писали в 1964 році Філіп Слейтер і Уоррен Бенніс в своїй пророчій статті "Democracy Is Inevitable" ("Демократія неминуча"), демократії просто більш ефективні для виживання в умовах постійних перемен28.

Насправді, з точки зору історичної перспективи справжній демократичний етап політичного розвитку людства вероятноще і не починався. Навіть у країнах, де здійснюється демократичний вибір громадян в показні органи влади остання частина системи управління все ще порівняно централізованна.

Одне зі свідоцтв того, що нам ще є куди рухатися — це усе більш популярна у західних політиків опора на опити громадської думки з метою впливати на прийняття "дрібних " рішень в період між виборами. Добре це або погано але так відбувається все частіше. Ясно, що для громадян західних країн це є прикладом подальшої можливої децентралізації процесу ухвалення рішень.


Компанія Asynchrony Software

Ця компанія — інший яскравий приклад електронної економіки — зосереджена лише на формуванні ринків програмного забезпечення (ПО). Її інфраструктура аналогічна моделі відкритого джерела Linux, але з однією істотною відмінністю. Linux...
Внутрішні ціни можуть допомогти

Внутрішні ціни можуть допомогти індивідуалізувати сервіс Такого ж роду процес личить і для орієнтування виробництва на местниє умови. Сьогодні, якщо торгівельний представник відчуває, що прискорення доставки даного замовлення допоможе ощасливити...

Що ж відбувається

Дивно, але та ж схема організаційних змін, яка характерна для суспільства в цілому, втілюється, і набагато швидше, в бізнесі. Як видно з малюнка 3.1, перший і другий етапи воплощенія в...
Дивна модель

БІЛЬШЕ СІМДЕСЯТИ РОКІВ Тому мій дід зайнявся фермерством на ділянці землі в штаті Нью-Мексікоа, Батько теж був фермером, він віддав тій самій фермі майже все своє життя. Як дрібний власник,...

Облако тегов

ідею брати великих витрати влади громадян демократії демократичні людей народу населення нова переваги порівняно приблизно рішень розвитку свобода тенденція участь


Що ж відбувається

Дивно, але та ж схема організаційних змін, яка характерна для суспільства в цілому, втілюється, і набагато швидше, в бізнесі. Як видно з малюнка 3.1, перший і другий етапи воплощенія в...

Дивіться також


Швидкий трейдінг може допомогти

Швидкий трейдінг може допомогти швидше адаптуватися до змін Аби пристосуватися до сьогоднішнього світу, де все змінюється несподівано, безліч людей зазвичай вимушені діяти дуже швидко. Коли землетрясеніє руйнує найважливіше підприємство на...
Альтернатива