Альтернатива

Бізнес-курси по логістиці, фінансам, продажам
ГоловнаОслабіння ієрархіїЩе нежорсткіша ієрархія для створення енциклопедії

Ще нежорсткіша ієрархія для створення енциклопедії

У січні 2001 годаЛаррі Сангер і Джіммі Уельс вирішили розробити нову енциклопедію для Усесвітньої паутіни3. Проте вони не стали наймати редакторів розділів і підрозділів разним тематикам. Не полягали також контракти з фахівцями для написання, ілюстрації і рецензування статей. Вони навіть не планували до публікації правити і коректувати що поступають матеріали.

Замість цього, надихнувшись можливостями відкритого для вільного доступу програмного забезпечення, вони придумали енциклопедію "відкритого вмісту". Спочатку створили для неї базовий веб-сайт, назвавши його "Wikipedia" (www.wikipedia.org). Wiki — по-гавайськи "швидкий" — вказує на ту легкість, з якою можна додавати і редагувати статті за допомогою спеціальної програми співпраці, використовуваною в цьому сайте4. Потім Сангер, Уельс і декілька їх друзів приступили до написання і розміщення статей доступних для будь-якого веб-сервера-користувача. У цьому унікальна особливість енциклопедії: автори вирішують будь-якому желающему переробляти існуючі статті або додавати нові.

Жодного централізованого контролю якості. Жодною науковою експертизи. Жодних редакційних тверджень. Окрім Сангера, якому перші два роки Wales's Internet portal З. (інтернет- компанія Уельсу) платила як неформальному відповідальному організаторові проекту, всі інші працювали за своєю ініціативою.

Відгук був феноменальний. У перший місяць енциклопедія отримала 1000 статей. Після першого року роботи вона мала 20 тисяч після другого — 100 тисяч статей, До середини 2003 роки зверху 700 чоловік зараховували себе до співробітників, понад 10 тисяч реєструвалися як користувачі і невідоме число учасників внесли свій вклад анонімно.

"Добре, — ймовірно, подумаєте ви, — можу повірити, що деякі роблять це ради задоволення, але яке якість їх статей?" Відповідь: з біса хороше. Не змагавшись доки, скажімо з Британською енциклопедією (Encyclopedia Britanica) по кількостейу або якості матеріалу, "Wikipedia" вже має в своєму розпорядженні солідний, добре написаний, точний вміст. Як особливий хороших прикладів сайт перераховує статті, що стосуються алхімії ДНК, менструального циклу, проблем ув'язнених, Першою світовою війни, покеру і персони Хамфрі Вогарта.

Представляється, що порівняльне висока якість енциклопедії отримано за рахунок декількох чинників. По-перше, високоосвічених кваліфікованих людей залучила ідея колективно створити глобальну енциклопедію, доступну кожному. Як говорить журналіст однієї місцевої газети (р. Нашуа, шт. Нью-Хемпшир) 4я... випадково наткнувся на „Wikipedia", і ідея мене захопила.

Я став ярим залицяльником ідеї „інформація — безкоштовно" і розповім вам більше, як тільки закінчу для цієї енциклопедії статтю про стадіон Холмана (бейсбольному парку) "5.

По-друге, учасники зазвичай ставлять перед собою дуже важливу мета: проаналізувати в нових і змінених сторінках все від орфографічеських до фактичних помилок. Інколи вони виправляють погрішності відразу. У інших випадках вносять статтю до оперативного перелік, озаглавлений "Сторінки, що вимагають уваги" ("Pages needing attention"). Багато учасників розділяють основне переконання з приводу доступного програмного забезпечення: коли уважних очей вистачає, випливають всі помилки.

По-третє, одне з правил складання цього сайту: всі статті для нього мають бути написані з нейтральної точки зору. Торкаючись спірних тим, розробники прагнуть швидше охопити все альтернативи, чим виступити захисником однієї з них. Таку політику активно підтримують люди, що пишуть і редагують сторінки енциклопедії. Але, здається, правилу широко слідують і воно сприяє відчуттю деякої конструктивної спільності співпраці.

Нарешті, в окремих випадках вандали щось умисне псували.

Тоді доброволець-адміністратор позбавляв порушника права доступу на сайт.

Яка в цей системі роль керівників? От як стаття з "Wikipedia" відповідає на дане питання:

"Головного редактора, по суті, немає. Ті дві люди, які заснували цю енциклопедію, Джіммі Уельс (директор невеликій інтернет-компанії Bomis, Inc.) і Ларрі Сангер (доктор філософії), вважають за краще вважати себе учасниками, яким доручено дивитися за тим, аби цей проект не змінив вибраного напряму.

У перші роки існування „Wikipedia" Ларрі був платним працівником. У його функції входило спостерігати за енциклопедією (а також за „Nupedia"). Вислухавши всіх, він був зобов'язаний приймати остаточні рішення, коли не удавалося досягти загальної згоди. Його діяльність по дослідженню ресурсів для фінансування проекту заважала такій роботі, що привело до відставки. Проте час від часу Ларрі співробітничає з сайтом.

Джіммі і інші укладачі „Wikipedia"" узяли на себе частина колишніх обов'язків Ларрі"6.

"Wikipedia" — крайня форма нежорсткій ієрархії, Уельс і Сангер мали вирішальний вплив на вибір напряму і загальною політики. Згодом їх керівна роль ослабіла. У сьогодення час, коли фундамент проекту вже закладений, авторське співтовариство працює ефективно, мало потребуючи контролю.

Рано говорити, чи буде мета цього проекту — створення "самій великій енциклопедії в історії"7 — досягнута. Але нинішній успіх показує, що модель нежорсткої ієрархії може давати вражаючі результати.

Популярність енциклопедії також демонструє, що неекономічна мотивація — у відповідних умовах — заставляє людей робити те, на що, як раніше вважалося, потрібні серйозні фінансові вкладення. Дивно, що, на відміну від прикладу з проектом "Linux", бажання особистого визнання не є головним мотивом для більшості укладачів енциклопедії, що діють.

Оскільки всі статті без підпису, що поміщаються, і більшість їх редагується групами, індивідуальні автори не отримують жодної суспільної похвали. Для більшості цих людей привабливим є, мабуть, інтелектуальне задоволення від самої справи, насолоду свободою удосконалювати отримуваний продукт і задоволення від спільного руху до важливої мети.


чи Можна компенсувати

Чи можна компенсувати потенційні витрати децентралізації?
Напевно, ви думаєте: "Безумовно, всі ці міркування про децентралізації звучать чудово, але як часто вони виправдовуються на ділі? Як можна ефективно приймати рішення,...
Що це означає для вас

Якщо децентралізація стане бажаною, виникне необхідність у новому менеджменті. У більшості з нас в голові все ще глибоко сидять моделі, засновані на класичних виставах адміністративно-командного управління. Аби досягти успіху в...

Кожен може побачити картину в цілому

В даний час сотні співробітників Intel займаються розміщенням виробничих ресурсів. Менеджери виробничих ліній змагаються за виробничі потужності підприємств. Торгівельні представники лобіюють здобуття продукції для своїх замовників. Групи стратегічного планерування, плановики...
Від дрібних підприємств до корпоративних ієрархій

Приблизно до початку XIX століття більшість підприємств в світі були невеликими родинними закладами. У 1790 році в США наприклад, 90% робочої сили було зайнято на фермах (проживали люди там же)....

Облако тегов

wikipedia „wikipedia ідея автори джіммі додавати енциклопедії задоволення контролю ларрі людей проекту сайт сангер співпраці статей тисяч уельс якість якості


радикально-демократична ієрархія

Як далеко зайде в бізнесі таке уявлення про демократію?
Для інтересу давайте подумаємо, як могла б роботатьорганізація ще одного нового типа — радикально-демократична ієрархія.
Приводом для пропонованих роздумів...

Дивіться також


Дивна модель

БІЛЬШЕ СІМДЕСЯТИ РОКІВ Тому мій дід зайнявся фермерством на ділянці землі в штаті Нью-Мексікоа, Батько теж був фермером, він віддав тій самій фермі майже все своє життя. Як дрібний власник,...
Альтернатива