Альтернатива

Бізнес-курси по логістиці, фінансам, продажам
ГоловнаВпустите ринок в свою компаніюАбстрактні ф'ючерсні торги

Абстрактні ф'ючерсні торги

Інколи внутрішні ринки мають на увазі не покупку і продаж товарів, а лише обмін інформацією. У одному недавньому експерименті компанія Hewlett-packard працювала з економістом з Caltech Чарлзом Плоттом, намагаючись створити особливий вигляд внутрішнього інформаційного ринка6. Метою був збір і аналіз розрізнених даних про вірогідніх об'ємах майбутніх продажів принтерів HP, Але учасники ринку замість покупки-продажу самій інформації торгували лише прогнозами майбутніх продажів. Наприклад, ви вважаєте, що у вересні продажі принтерів складуть приблизно 1501-1600 штук і купуєте акції деякого ф'ючерсного контракту на цей прогноз.

Якщо ваш прогноз виправдався і фактичний об'єм продажів знаходився саме у цьому діапазоні, ви отримуєте 1,00 поділ, на кожну свою акцію. Інакше не отримуєте нічого.

Прогнози майбутніх продажів були розбиті на 10 різних груп а учасниками ринку став в основному торгівельний персонал компанії HP. Кожна особа починала торги, маючи приблизно по 20 акцій на кожному з цих 10 ринків. "Біржі" працювали протягом декількох днів, учасники могли купити і продати акції, керуючись своєю інтуїцією про те, яким буде рівень реалізації товарів.

В результаті виявилось, що точність прогнозування об'ємів продажів принтерів перевершила офіційні прогнози компанії!

У всіх 16 експериментах біржовий прогноз рівня продажів збігся з фактичним об'ємом не менше точний, чим по офіційних прогнозам. Причому у всіх випадках, окрім одного, біржові прогнози виявилися значно точнішими.

Як таке могло статися? Чому професійні аналітики з головного відділу збуту HP, які але роду своєї діяльності повинні передбачати об'єм продажів, не змогли виконати роботу краще, ніж це зробила група брокерів, в течію декількох днів витрачаючи по декілька хвилин в день? Дуже просто: у плановиків центрального органу не було всієї тієї інформації, яку колективно мали в своєму розпорядженні розосереджені по компанії трейдери. Навіть якщо б персонал цієї центральної служби провів анкетний опит, безліч чинників впливали б на отриманих відповіді. У одному випадку трейдер, можливо, завищить передбачуваний об'єм, аби заздалегідь, хоч би ненадовго, ощасливити свого начальника; у іншому — керівник відділу збуту, навпаки, захочет занизити вказаний ним об'єм, з тим аби можна було просити про збільшення штату.

В той же час на "біржі" всі трейдери зацікавлені в тому аби торгувати на тому рівні, який, як вони вважають, дійсно матиме місце. Ще поважніше, що трейдери бачать поточний збіг оцінок своїх колег. Тоді вони можуть використовувати будь-яку іншу інформацію, що є у них (або просто інтуїцію), аби винести свою думку про те, чи стоїть за дану ціну купувати даний прогноз7.

Робін Хансон перший запропонував ідею абстрактних ф'ючерсних контрактів в 1988 році, і з тих пір ряд інших людей перевірили її действіє8. Наприклад, на веб-сайті Iowa Electronic Markets проводилися електронні торги по всіх президентських виборах у США, починаючи із змагання Джордж Буш — Майкл Дукакис в 1988 году9. Кожен доступ, що мав, в інтернет міг брати участь у торгах, заплативши 500 дол. реальних грошей.

Замість іграшкових акцій, що дають переможцям 1,00 дол. за штуку і нічого — програвшим, електронні біржі президентською гонки мають в своєму складі також ринки "акцій голосів".

На цих ринках остаточна ціна однієї акції за Буша, скажімо звірялася з фактичним відсотком отриманих ним голосів на прямих виборах.

Варто відмітити, що такий електронний ринок часто дає більш точний прогноз фактичних підсумків голосування, чим опити суспільного мненія10. Напередодні дня голосування в 1988 році число голосів, поданих за Буша, за прогнозом Iowa Electronic Markets склало 53,2%, що точно збіглося з фактичними даними. Дукакис згідно тому ж прогнозу, повинен був отримати 45,2%, що виявилося всього на 0,2% менше тієї кількості, яка він реально отримав на виборах. Це були істотно точніші цифри, чим результати всіх проведених того року опитів громадської думки. Чому? Як і на біржі HP, більшість трейдерів будували свої ставки не на власних бажаннях або інших прихованих мотивах, а на тверезой оцінці того, що, на їх думку станеться насправді. І в тих, хто був кровно зацікавлений у грошах, а значить, і уважніших, був самий сильна стимул-реакція діяти рационально11.

Є багато інших бірж в інтернеті, торгуючих абстрактними ф'ючерсами прогнозів всього і вся, від касових зборів за ту або іншу кінокартину (www.hsx.com), курсу коштовних паперів на фондовому ринку (www.biz.uiowa.edu/iem) і до виникнення майбутніх технологій типа саморушних автомобілів (www.ideosphere.com).

Дослідницька група в Массачусетському технологічному інституті використовує аналогічну ідею при вивченні кон'юнктури ринку, оцінюючи споживчий попит на продукти, яких доки не існує 12.

Під час підготовки цієї книги до друку Міністерство оборони США запропонувало створити аналогічну біржу для оцінки вірогідність різних подій, пов'язаних з тероризмом на Ближньому Сході. Спочатку таку ідею широко розкритикували, але потім внімательниє аналітики почали убачати важливий потенціал у варіаціях цієї ідеї. Само пропозицію назвали, по вираженню однієї газетної передовиці, "піарівським лихом", проте ідеєю вельми інтрігующей13.

Одна з причин, чому біржі абстрактних ф'ючерсів доки ще широко не поширені, полягає в тому, що майже скрізь вважається незаконним укладати на реальні гроші парі на результат подій. Компанія Iowa Electronic Markets, наприклад, має спеціальний "заборонний" лист від Комісії з термінової біржової торгівлі США (U. S. Commodity Futures Trading Commission) у якому їй дозволена освітня діяльність. У такого роду замкнете немає нічого нового: багато нинішніх широко вживаних фінансових інструментів (морське страхування, страхування життя і ф'ючерсні контракти) колись вважалися незаконними.

Передбачаючи, що юридичні обмеження по абстрактних ф'ючерсам коли-небудь будуть зняті, неважко представити зростання подібних ринків. Багато компаній міглиби включати в своїх стратегічні плани біржові прогнози, що стосуються технічного прогресу, економічних умов і зміни кон'юнктури.

(Ринкові аналітики як хороші фахівці з прогнозів запрацювало б, напевно, більше грошей від торгівлі на цих біржах, чим від своїх лекцій і публікацій статей.) Виникнуть або немає відкриті ринки, компанії, ймовірно, захочуть послідувати прикладу Hewlett-packard і заснувати власні внутрішні ринки абстрактних ф'ючерсних контрактів з метою прогнозування об'ємів своїх продажів, успішності проектів створення нових продуктів І так далі .

І компанії могли б піти ще далі. Що, якби замість прогнозування одних лише підсумків (наприклад, об'єму продажів) в HP були б створені внутрішні біржі ф'ючерсів на прогнози результатів різних альтернативних дій компанії, наприклад ринки прогнозів типа "якщо ми закриємо виробничу лінію X, наш прибуток наступного року збільшиться"?

Навряд чи компанія HP кинется негайно діяти у відповідності з рекомендаціями ринків абстрактних ф'ючерсних контрактів. Проте багато менеджерів вищої ланки, безумовно будуть дуже зацікавлені в тому, аби знати думку інформованих співробітників.


Альтернатива знову є

Отже, відповідь на питання, чому наші попередники змогли раптом змінити курс соціального розвитку і вибрати децентралізацію такий: нові технології (в даному випадку друкарський верстат) зменшили витрати на інформацію в такій...
Слабкі сторони

У деяких ситуаціях не удається досягти угод, які хороші для організації в цілому, оскільки вони не відповідають власним інтересам одній або обох залучених сторін Потреби комунікації Зазвичай потрібний обмін великими...

Що ж відбувається

Дивно, але та ж схема організаційних змін, яка характерна для суспільства в цілому, втілюється, і набагато швидше, в бізнесі. Як видно з малюнка 3.1, перший і другий етапи воплощенія в...
Що вони могли зробити

Рішенням, що врешті-решт влаштувало всіх, виявилася загальна або організаційна для кросу, демократія. Банки створили комерційну корпорацію із спільною власністю. Члени отримали права голоси, пропорційні об'ємам їх продажів. Проте в рішеннях,...

Облако тегов

iowa ідею абстрактних акції біржі виборах голосів думку компанії контрактів майбутніх об'єм прогнози прогнозування продажів різних ринки трейдери ф'ючерсних широко


Як формувати гільдії

Сучасні всілякі організації вже сьогодні виконують деякі ролі гільдій. Багато хто з них міг би досить легко розширити діапазон своїх послуг. Професійні суспільства. Багато професійних суспільств надають своїм членам можливості...

Дивіться також


Модель людських суспільств

Два мільйони років тому на просторах Африки жили деякі перші протолюді1. Як багато з їх тваринних предків, вони підтримували себе охотой'на диких звірів і збирачем. Поступово ці перші люди розбрелися...
Альтернатива